Realizujte svůj sen o vlastním bydlení, ale dejte si pozor na hypotéku

PL2016051310423195134420843284432561C1257FB2003128D1

Vlastní bydlení je snem mnoha lidí. Není se čemu divit. Placení nájmu se často nevyplácí a po několika letech můžete zjistit, že kdybyste si raději vzali hypotéku, mohli jste už dávno mít vlastní byt nebo dům. Jak realizovat svůj sen o bydlení a nespálit se?

Vhodný výběr nemovitosti

Všechno začíná u výběru nemovitosti. Stanovte si takovou cenovou hranici, na kterou jste schopni vzít si solidní hypotéku, případně je přímo ve vašich finančních možnostech. Novostavba rodinného domu na prodej může být velmi lukrativním nákupem. Nemusíte zajišťovat samotnou stavbu a získáte nový a krásný dům v často velmi zajímavé lokalitě.

Hypotéka bez záludností

Nabídka hypoték je velmi široká. Bohužel to často znamená, že je velké riziko, že se dostanete do problémů kvůli výběru špatné hypotéky. Například reality v Plzni představují pohyblivý trh s velkým množstvím nabídek, na což reagují i poskytovatelé hypoték.

Zřízení zákazu zcizení nebo zatížení formou věcného práva

Tato podmínka bývá často součástí dražších hypoték, kdy se banka snaží snížit riziko. Ze strany klienta se však jedná o poměrně nebezpečnou situaci. Tento zákaz znemožňuje prodej nebo uvalení věcného břemena na nemovitost. V některých případech je však možné domluvit s bankou podmínky, ve kterých se toto opatření nebude vyskytovat. Je však důležité na to nezapomenout před samotným zahájením jednání s poskytovatelem hypotéky.

Konec fixace výhodné úrokové sazby

Nabízená fixace se velmi liší podle konkrétní nabídky. Často je navíc vytvořena tak, že její trvání není na den shodné s podpisem smlouvy. Může se tedy stát, že smlouvu o hypotéce podepíše v říjnu a za počet let skončí fixování úrokové sazby, ale například v květnu.

Banka musí souhlasit s pronájmem

Jedná se o případ, kdy chcete nemovitost využít jako investici nebo ji dočasně pronajímat. U některých hypoték je výslovně uvedeno, že banka trvá na souhlasu s pronajímáním nemovitosti. V případě pronájmu bez souhlasu banky hrozí sankce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>