Pojištění domácnosti = deviza, která dává jistotu

domacnost

Domov – oáza klidu, pohody a zázemí. Azyl, kam se uchylujete po práci, trávíte chvíle s blízkými, prostor, který je pro vás velmi důležitý. Natolik, že je dobré jej jistit.

Ochranu domácnosti potažmo příbytku lze provést dvěma způsoby – pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Mnozí ale nerozlišují, že jsou to dvě různé věci. Respektive dva různé druhy pojištění, které sice obojí chrání domov, ale každé trochu jinak.

 

Pojištění nemovitosti

To do sebe pojímá a je orientováno především na stavební prvky nemovitosti, tedy dveře a okna, podlahy a střechu, malbu a omítky. Pojištění nemovitosti tedy pokrývá škody způsobené na nemovitosti jako stavbě – požár, vandalismus, živelná pohroma. A pojistit si takto nemusíte jen dům, nebo byt, ale třeba i nebytovou jednotku (garáž, dílnu) nebo rekreační objekt (chatu, chalupu).

Konečná cena tohoto pojištění může být u různých objektů jiná, protože je dána rozsahem pojištěných rizik (zdali si pojistíte nemovitost třeba jen proti požáru, anebo i na vandalismus a přidáte i živelnou pohromu), a také výší pojistného plnění, které si při sjednávání určíte.

Pojištění domácnosti

To je oproti tomu cíleno na vnitřní prostor vašeho příbytku, tedy na vybavení vaší domácnosti, ale i chaty nebo garáže. Pojistit lze pojištěním domácnosti téměř všechny věci, které tvoří vybavení domácnosti (nábytek, elektrické spotřebiče, sbírky, cennosti, i finanční hotovost). Něco lze pojistit zcela a něco v omezené míře.

Pojištění domácnosti je de facto jištění, že dostanete za případné poškození, zcizení či zničení věcí ve vašem příbytku finanční náhradu.

 

Proti jakému nebezpečí lze domácnost pojistit?

Domácnost lze pojistit proti dvěma skupinám pojistného nebezpečí. Říká se jim rizika.

Která to jsou?

  • riziko krádeže a loupeže věcí v pojištěné domácnosti, nebytových prostor, nebo rekreačních objektů vloupáním
  • riziko živelné zkázy, tedy poničení pojištěných věcí v důsledku požáru, výbuchu plynu, zemětřesení, záplav, povodní, pádu stromu

Co určitě vybrat?

Zapomenout byste v pojištění domácnosti neměli především na nebezpečí požáru a vloupání, v dnešní klimaticky nestabilní době je však vhodné i pojištění proti živlům jako je výbuch úder blesku, či vichřice. Hodně praktické je pojištění proti vodovodním škodám tedy při prasklém potrubí nebo proti poškození při výbuchu plynu.

Doporučujeme pojistit si domácnost na obě skupiny rizik. V jaké míře (dle výše pojistné částky) a šíři pojistné ochrany (lze volit základní, nadstandardní a doplňkové pojištění) je na vás a také v rámci podmínek pojistitele, kterého si zvolíte. V případě vzniku škody vám pak bude pojišťovnou vyplaceno pojistné plnění maximálně do výše pojistné částky uvedené ve smlouvě.

Pojištění domácnosti je v současnosti velmi vhodným jištěním a ochranou vaší domácnosti, jelikož pojistné plnění se vypočítává v nových cenách, kde se nebere v potaz opotřebení věci (až na případy, kdy cena věci před pojistnou událostí nebyla menší než 50 % nové ceny). Máte tak šanci na vysokou náhradu z dané pojistky.

 

Zdroj foto: Top-pojisteni.cz; Pixabay.com

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>