Pily na dřevo pro laiky i profesionály

wm-main
Vybíráte pilu na dřevo? A vyznáte se v nabídce trhu? Není totiž pila jako pila!
Pily na dřevo nacházejí své využití v dílnách truhlářů, domácích kutilů, modelářů i profesionálních dřevorubců. Ale také v garážích a stodolách majitelů rodinných domů. Ne každá pila je však vhodná ke každé práci. Konkrétní model vybíráme hned podle několika parametrů, jimž dominují nejenom účel jejího využití, ale i stupně uživatelových schopností s pilou zacházet. Jiná pila je jinými slovy vhodná pro začátečníka a jiná pro profesionála.

Klasická řetězová

Nejběžnější je jednoznačně pila řetězová, ať již elektrická či benzínová vhodná jak pro laika při drobných pracích v okolí domu, tak i profesionálního dřevorubce, který s ní bez problémů pokácí vzrostlý strom. Využijí ji však i obyvatelé rodinných domů, jimž umožňuje zpracovávat dřevo palivové. To pak jednoduše naskládají do praktického koše na dřevo a zima může začít. Tímto však nabídka trhu zdaleka nekončí.

Pily pro laiky

Sháníte lehkou pilu, s níž se opravdu snadno manipuluje? Pak byste svou pozornost měli zaměřit na pilu ocasku. Na pohled je sice celkově drobnější, ale bez problémů s ní prořežete stromy i keře a zvládnete i drobné truhlářské práce.

Pily pro profesionály

V dílnách truhlářů se také nacházejí pily pokosové s otočnou hlavou s ozubenými koly, vhodnými především pro krácení a následnou úpravu měkkého dřeva. Podélných, příčných i sdružených řezů docílíte i s pilou kmitací neboli přímočarou. Trošku však selhává při řezech přímých, u kterých nemusí být dostatečně přesná. Na rozdíl od pily okružní neboli kotoučové, jež navíc spolu se dřevem seřízne i kov. Je však limitovaná, co se možností vyřezávaných tvarů týče.

Pásové pily na dřevo i kov

Ty hravě zvládá pila pásová s rovným, ozubeným a mechanicky odolným kovovým ostřím, s nímž nejenom dřevo, ale i kov (a jiné materiály) oříznete tzv. do rohu. Tyto pily zároveň umožňují i prořezání větších průměrů dřeva. Na trhu se setkáte se dvěma typy těchto pil – malé vhodné pro modeláře a kutily a velké, které nacházejí své uplatnění v dílnách profesionálů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>