Nájem či hypotéka? Obojí má své pro i proti

hypo-najem

Realizace vlastního bydlení je chvílí, kdy člověk musí udělat spoustu důležitých a nelehkých rozhodnutí. Jedno z nich je i tématem dnešního článku: bydlet v pronajatém bytě, nebo raději investovat do hypotéky na vlastní dům/byt?

Předem říkám, že není možné vybrat „lepší“ řešení. Ve hře je mnoho individuálních faktorů a otázek, na které si musíte odpovědět sami. Pojďme si tedy shrnout základní poznatky o hypotékách a nájmech.

Nájem

Bydlení v nájmu je výhodné zejména jako krátko- až střednědobé. Za pravidelný měsíční poplatek máme zajištěno bydlení ve spravované budově a krom klasických nájemnických povinností nemáme žádné další starosti, které se jinak pojí s vlastní nemovitostí. Potřebujete se stěhovat? Stačí vypovědět nájemní smlouvu a vyklidit byt.

Problémem je výše nájemného. Nové byty, byty v lukrativní lokalitě, nadstandardní byty… tady i jinde si pro nájemné sáhnete opravdu hluboko do kapsy. Dále je tu jistá nesvoboda – s bytem zpravidla nemůžete nakládat nad rámec běžného užívání.

Hypotéka

Hypotéku vnímáme jako „investici do vlastního“, což je na první pohled mnohem příjemnější, než nájemné. Výše splátky hypotéky a výše nájemného se leckdy rovnají, dokonce je možné mít hypotéku levněji. Vlastní dům či byt je navíc jakousi jistotou a má trvalou hodnotu. Po (a částečně i před) splacení hypotéky s ním můžete nakládat zcela dle své vůle. Představuje také zázemí pro vaše děti, jejich děti atd.

Hypotéka se tedy zdá ideální. Avšak pozor. Jedná se o dlouhodobý závazek. Je dobré zvážit, zda se již nacházíte v takové finanční situaci, že s jistotou dokážete splácet hypotéku i za 5, 10, 15 let. A také vaše nová nemovitost nebude bezúdržbová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>