Jednoduché čtvrcení polen

stipacka-na-drevo

Také topíte dřevem. A také víte, jak velká práce předchází tomu, než si budete moci s polínkem přiložit. Jako první se na řadu dostává motorová pila, s kterou strom pokácíte. Poté se o slovo přihlásí štípačka na dřevo, která hravě zpracuje kmeny. A úklid zastane drtič větví a je to. Také vás nadchla představa, že by vám něco jako štípačka, usnadnilo spoustu dřiny? Právě s jejím výběrem vám pomůže následující článek.

Nejprve, jak štípačky fungují

Elektrický nebo čtyřdobý motor pohání hydraulický okruh štípačky. Hlavními částmi jsou spodní stolice stroje a štípací klín. Tyto dva prvky proti sobě vedou právě hlavní úlohu. Spodní stolice udržuje štípaný kmen ve správné poloze, štípací klín kmen rozděluje. Při nákupu si ověřte, zda je štípací kříž a klín součástí sériové výbavy.

Tyto stroje se dělí na horizontální a vertikální typy.

Vertikální štípačky jsou vybaveny velkým výkonem, hodí se proto pro štípaná velkých polen. Třífázové motory o příkonu přes 3000 W, jsou jejich hlavní výhodou. Tyto stroje vyvinou tlačnou sílu až 8 tun. Dlouhá polena široká přes30 cmpro ně nejsou problémem. Ač jsou tyto stroje těžší než100 kg, jejich manipulace je lehká díky praktickým kolečkům. Tyto štípačky jsou vyhledávány pro svou výbavu v podobě kleštin, které fixují poleno. Myšleno je i na bezpečnost, pokud při štípání pustíte ruku z jednoho ze spínačů, vyjede automaticky štípací klín nahoru. Další výhodou kleštin je, že při rozštípnuti nelétají třísky do všech stran. Pohodlnou obsluhu zajišťuje stojatá konstrukce. Příjemné je i nastavení tří stupňů spodní police, to zaručí, že vás nebudou při štípání bolet záda.

Horizontální štípačky jsou ideální pro dělení polen o průměru25 cma délky půl metru. Jejich váha je okolo50 kilogramů, pro svou lehkost a kompaktnost jsou tedy velice oblíbené. Tlačná síla v podání těchto strojů je okolo pěti tun. Tyto štípačky se hodí pro zpracování menších polen a při občasném využívání.

Horizontální štípačky se ovládají pomocí dvou páček umístěných na bocích stroje. Pokud uvolníte ruku z jednoho ze spínačů, tlačítka se okamžitě vrací do původní polohy. Pomocný stojanový rám zajišťuje u strojů tohoto typu pohodlnou práci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>