Jak skloubit v interiéru moderní a tradiční? Zkuste třeba sedací soupravy na míru

Andrea

Typická záležitost – přestěhujeme se do starého rodinného domu, nebo do bytu, který na nás dýchá i dvěstěletou historií. Jak přistoupit k jeho zařizování? Někdy není snadné se rozhodnout.

Nechceme-li domu či bytu ukrást jeho duši, musíme jeho stáří respektovat. Pokud máte doslova fobii z nerovných zdí než sahat po obkladu ze sádrokartonu, tak raději přemýšlejte nad novostavbou. Rozhodně též není dobrým řešením zařizovat své bydlení jako selskou jizbu či muzeum. Žijeme v 21. století, což musí být i z interiéru osazeného do historií dýchající „obálky“ znát. Jak tedy na to?

Zapomeňte na rustikální nábytek

Jde asi o největší chybu, které se v podobných typech interiérů dopouštíme. Držíme se představy, že něco rádoby historické je tím nejideálnějším řešením. A to je chyba. Běžně saháme po rustikálních sedacích soupravách, které vypadají nemoderně, kýčovitě, a jsou i nepraktické. Pravdou pak je, že ve starších interiérech často bojujeme s netradičním uspořádáním místností i s jejich velikostí, kterou je zapotřebí nějak rozumně rozčlenit. Do podobného interiéru je ideální volit sedací soupravy na míru. Nenechte se teď splést. Nejde o to nahradit rustikální historizujícím. Právě naopak. Moderní sedací souprava je řešením rozhodně ideálnějším. A pokud si ji necháte vyrobit na míru, máte možnost zvolit si třeba design potahu, který upozorní na genius loci.

Členění interiéru jde i bez příček

V historické zástavbě najdeme mnohdy byty, do kterých snadno vestavíme patro, a kde jedna místnost vydá na středně velký byt. Rozhodně není nejlepším řešením začít v bytě budovat příčky a mini místnosti. I s rodinou lze žít více pospolu. Privátní zóny vám pomohou vytvořit praktické motorické závěsy. Dají se snadno ovládat pomocí dálkového ovládání a kdykoliv prostor rozčlení tak, jak aktuálně vyžadujete. Patří samozřejmě i na okna či na zdi s okny. V historických městských bytech řeší problém vysokých stropů, kde jsou závěsy příliš těžké a velké. Ručně se s nimi téměř nedá manipulovat. Pokud třeba budujete ve starém domě podkroví, dokážou opět v mnoha případech nahradit velice efektně a prakticky některé příčky.

Krása od podlahy

Nový interiér se má budovat doslova od podlahy. Já jsem si ji ponechala až nakonec. Co tedy dát na podlahu našeho krásného staronového interiéru? Pokud nemáme zachované staré podlahy, které lze zrekonstruovat, je velice nevhodné sáhnou po různých laminátových či vinylových podlahách. Ať nás lákají jakkoliv, masivní dřevěná podlaha bude vždy s duchem místa souznít lépe. Masivní podlahové desky, které u našich slovenských sousedů nazývají dlážkovica, jde následně mořením, voskováním nebo další povrchovou úpravou dokonale sladit s interiérem. Ať již bude zařízen zcela moderně, designově, nebo se v něm sem-tam objeví i nějaký skutečně historický kousek. Krása dřeva je nepřekonatelná. Navíc i jeho životnost vysoce převyšuje životnost dnešních napodobenin. A to jsme opět u toho, co jsme si doporučili na začátku ­– hlavně žádné napodobeniny!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>