Stavíme nebo rekonstruujeme? Pozor na radon
Rozhodli jste se pro stavbu nového rodinného dobu nebo máte v plánu rekonstrukci stávajícího? Nejen při stavbě, ale i při rekonstrukci byste měli věnovat pozornost radonu, který je nebezpečný. Patří totiž mezi hlavní příčiny při vzniku rakoviny plic.
Pokud slyšíte o radonu poprvé, pak čtěte dále. Tento článek vám předá nejen informace týkající se samotného radonu, ale také co si proti němu během rekonstrukce či stavby dá dělat.
Radon a jeho vliv na naše zdraví
Nevíte, co radon přesně je? Jedná se o bezbarvý, přírodní a radioaktivní plyn, k jehož vzniku dochází přeměnou uranu a radia. Jelikož se jedná o přírodní plyn, nachází se v horninách zemské kůry a na povrch země se dostává v různém množství. Jeho nebezpečí spočívá hlavně v tom, že je bezbarvý, nijak nezapáchá a nemá žádnou chuť. Takže našimi smysly nijak nezjistíme, zda uniká na našem pozemku a my ho nevědomky vdechujeme.
Vdechování radonu má pak za následek ozařování dýchacích cest. Postupem času pak kvůli tomu dochází k poškození plicní buňky, což v konečném důsledku může vést právě ke vzniku rakoviny plic.
Stavba rodinného domu
Máte-li v plánu postavit si rodinný dům, je nutné před každou stavbou provést měření radonu na pozemku. Měření probíhá tak, že se do půdy (zhruba do hloubky 0,8 metru) aplikují odběrové tyče. Tyto speciální tyče jsou vybaveny tzv. odběrnými komorami, které jsou schopny odebrat půdní vzduch. V laboratoři se pak provede měření odebraného vzduchu a na základě hodnot se vyhodnotí koncentrace radonu.
Rekonstrukce stávajícího domu
Na radon nezapomínejte ani u rekonstrukce staršího rodinného domu, zejména pokud máte v plánu výměnu oken či zateplení. V těchto případech je třeba zajistit dostatečnou výměnu vzduchu, aby nedocházelo ke kumulaci radonu uvnitř v interiéru.
Při přestavbě doporučujeme využít příležitosti a nechat si provést u rodinného domu různá protiradonová opatření, pokud se prokáže, že je zde koncentrace radonu vysoká. Než se pustíte do celé rekonstrukce nechte radon v interiéru změřit.
Průběh měření radonu
U radonu lze provést krátkodobé, nebo dlouhodobé měření. Krátkodobé měření probíhá alespoň jeden týden. V interiéru se umístí detektory, pomocí kterých se změří průměrná koncentrace radonu. Pro lepší vyhodnocení výsledků však doporučujeme spíše delší měření – měsíční, nebo roční.
Stejně jako u krátkodobého měření, tak i při dlouhodobém měření se nainstalují do jednotlivých místností detektory, které měří koncentraci radonu v ovzduší. Nejvíce detektorů se pak nainstaluje do prostoru, které je v těsném kontaktu s podložím. Do dalších místností, které jsou v patře, se instalují detektory pouze z jedné třetiny a do dalších nadzemních pater již jen jeden detektor.
Výsledky měření radonu
Na základě měření se vyhodnotí výsledky, díky kterým se zjistí, jaká je koncentrace radonu v tomto domě. V případě vysoké koncentrace je pak nezbytné podniknout další kroky.
Naměřené hodnoty:
-
do 200 Bq/m3 – není potřeba žádný zásah
-
mezi 200 až 1000 Bq/m3 – doporučujeme provést ozdravné opatření
-
nad 1000 Bq/m3 – v těchto případech je protiradonové opatření nutností
Zamezte pronikání radonu do vašeho bydlení díky ozdravení. V případě koncentrace je protiradonové opatření opravdu důležité, protože jak už bylo výše zmíněno, radon je zdraví škodlivý.