Na čem budete v létě sedět?
Výběr kvalitního zahradního nábytku si dnes žádá dostatek času – jak internetové, tak i kamenné obchody dnes totiž nabízejí opravdu velké množství různých druhů i typů zahradního nábytku. Avšak ne všechny jsou ty opravdu kvalitní, a tak je třeba vybírat opravdu pečlivě, aby vám vybraný nábytek sloužil na vaší zahradě co nejdéle.
Ať se již jedná o zahradní sestavy – stůl a židle, či jednotlivé kousky jako křesílka, lehátka, sedačky atd. naleznete je u jednotlivých prodejců, jednak v různém designovém provedení, ale liší se i v použitých materiálech – které nám již mohou o své kvalitě leccos napovídat.
Ratanový nábytek – Ratan, původem z tropických oblastí Asie, převážně Malajsie a Indonésie, se používá pro výrobu košíků, deštníků, vycházkových holí, dekoračních výrobků a dalších. Jeho největší využití je však na výrobu nábytku, a to jak do interiéru, tak i exteriéru – verandy, zimní zahrady, zahrady atd. Ratanový nábytek se totiž pyšní svou poměrně vysokou odolností vůči povětrnostním podmínkám, a tak jej lze mít venku téměř po celý rok.
Teakový nábytek – Teakové dřevo původem z Indie, Thajska a Malajsie můžeme považovat za jeden z opravdu odolných materiálů. Teakové dřevo se totiž dodnes používá při stavbě lodí, jako materiál, který je odolný vůči plísním, napadání hmyzu a dalším. Teakový nábytek můžete nechat na své zahradě po celý rok, aniž byste se museli bát, že se vám jakkoliv poničí. Aby však dřevo neztratilo svou medově zlatou barvu, je třeba nábytek vždy jedenkráte za rok natřít teakovým olejem.
Kovový nábytek – Zahradní nábytek z ocele či tepaného železa je určitě právem také považován za jeden z odolnějších. Abyste jej však mohli nechat venku po celý rok a nemuseli se starat o to, kam jej uložit, je dobré se ujistit, zda má nábytek vrstvu protikorozního nátěru.
Plastový nábytek – Použití plastu pro zahradní nábytek není zcela tou nejlepší variantou. Plastový nábytek je sice velmi levný, ale mnoho toho nevydrří – na slunci se často začne kroutit (obzvláště ten méně kvalitní), časem začne ztrácet barvu a praskat. A právě z těchto důvodů jej není ani možné nechávat venku celoročně, tudíž je zapotřebí myslet i na skladovací podmínky, tedy zda máte kam nábytek přes zimu a při nepříznivém počasí uložit.