Jak vybrat plovoucí podlahu?
Plovoucí podlahy již definitivně našly místo v našich domácnostech. Je to díky jejich skvělým vlastnostem, široké nabídce dekorů a vzorů a velmi přijatelným cenám. Problém ovšem nastává, že se jich na trhu objevuje opravdu velké množství a ne všechny nabízené plovoucí podlahy jsou kvalitní a funkční. Jak si vybrat se dozvíte v našem článku.
Odpovězte si na otázky:
-
Kde bude podlaha položená?
-
Co od ní očekáváte?
-
Jaké má mít vlastnosti?
-
Jaký je váš rozpočet?
Díky odpovědím na tyto otázky si ujasníte, jak má podlaha vypadat a také se výrazně zúží výběr. Vyhnete se tak nekonečnému vybírání a ubude vám spousta starostí. Bude stačit vybrat dekor a barvu a podlahu položit.
Jaký zvolit materiál plovoucí podlahy?
Materiál plovoucí podlahy by se měl vybírat podle velikosti prostoru a jak moc je místnost zatěžovaná. Většina plovoucích podlah jsou ze dřeva nebo laminátu. Obecně platí, že dřevěné podlahy jsou teplejší než lamino, ale jsou náchylnější na vlhkosti a jejich údržba je oproti laminátu složitější.
Lamino je naopak vysoce odolné, s dlouhou životností a velmi snadnou údržbou. Jednou z klíčových výhod laminátové plovoucí podlahy je velmi široká nabídka designů, barev a provedení. Laminátové podlahy jsou vždy dokonalou imitací přírodních materiálů. Lamino je cenově přijatelnější než je tomu dřevěných plovoucích podlah.
Nosné vrstvy určují kvalitu
Pouhým pohledem ani pohmatem je velmi obtížní rozlišit kvalitní plovoucí podlahu do té nekvalitní. Plovoucí podlaha se skládá ze tří základních vrstev. Svrchní laminátová, ta určuje její odolnost a měla by být tvořena z pryskyřice – melaminové vrstvy. Druhá vrstva nosná a stabilizační.
Právě vrstva stabilizační je u plovoucí podlahy rozhodující. Odborníci nedoporučují nosnou vrstvu, která je tvořená IMDF nebo MDF deskou, která je středně tvrdá. Naopak doporučují plovoucí podlahy s nosnou deskou z HDF desky, která je velmi tvrdá a alespoň 8 mm silná.
Nejčastěji plovoucí podlaha neztratí svou funkčnosti poškozením povrchu, ale právě nestabilitou nosné desky. Dokonce některé plovoucí podlahy nabízejí ochranu impregnací, která zabraňuje bobtnání na hraně, což je nejnáchylnější místo, nebo po celém jejím povrchu.
Vybírejte podle uživatelské třídy
Mezi nejkvalitnější laminátové plovoucí podlahy patří ty, které mají více svrchních vrstev, díky kterým jsou maximálně odolné proti oděru a povrchovému poškození, jako jsou drápky domácích mazlíčků, kamínky na botách nebo padající předměty. Prodejci proto vždy udávají míru zatížení – uživatelské třídy.
Pro obytné prostor:
-
AC1 – pro lehké zatížení (třída 21 – minimálně využívané prostory)
-
AC2 – pro střední zátěž (třída 22 – dětské pokoje, jídelny)
-
AC3 – pro velké zatížení (třída 23 – obývací pokoje, chodby, průchozí prostory)
Orientujte se podle doby záruky
Každý výrobce, který si za svými výrobky stojí a je si jistý, že jsou kvalitní, poskytuje dlouhou záruku. Většinou to bývá kolem 15 let. Pokud je doba záruky takto dlouhá, mohou s klidem odpadnout starosti se zničením podlahy nebo reklamací.
Za pomoc při zpracování článku děkujeme společnosti AMADEO Holding s.r.o. – plovoucí podlahy Plzeň.