Jak položit vinylovou podlahu?
V poslední době se na českém trhu začaly výrazněji prosazovat vinylové podlahové krytiny. Jde o podlahovou krytinu, která je velmi odolná vůči běžnému opotřebení a je nabízena v mnoha druzích dekorů a to jak v imitacích dřeva, kamene či dlažby, tak i v různých neobvyklých vzorech. Povrch vinylu je velmi příjemný k chůzi a odolný vůči poškrábání, vlhkosti.
Zároveň je vhodný k jednoduché údržbě, což se připisuje k mnoha kladům této podlahové krytiny. Ve srovnání s klasickou PVC podlahou lze u vinylu kombinovat více dekorů a samotná pokládka krytiny je mnohem efektivnější a jde o „čistější“ práci s menším množstvím odpadu, než jak je zvykem u PVC podlah. Stejně jako kombinace dekorů je i výměna jednotlivých dílů možná bez rozebrání celé podlahy.
Široký výběr druhů vinylu
V současnosti lze vybírat z tvrzeného vinylu, který je k dostání v lamelách či čtvercích, a z měkčeného vinylu v rolích. Co se tvrzeného vinylu týče, ačkoliv jde o tvrdší formu, stále se jedná o měkčí a na dotek při chůzi příjemnější formu podlahové krytiny, než jsou například podlahy z lamina. Měkčený vinyl v podstatě představuje klasickou dřívější strukturu PVC podlah, které známe z dřívějška.
Klasika ve formě lepených dílů vinylu
Klasické lepené díly představují krytinu o síle cca 2 mm, která se lepí k podkladu, například k betonu, pomocí profesionálních podlahářských lepidel. Podklad pod krytinou musí být hladký a dokonale rovný, předejde se tak případnému protlačení nerovností do povrchu nové podlahy.
U lepení dílů krytiny je důležité dbát na správné množství naneseného lepidla a ve druhém bodě je nutné správně rozpoznat, kdy je lepidlo dostatečně odvětrané a připravené tak k položení podlahy.
V neposlední řadě je taky dobré před nanášením lepidla správně předem rozvrhnout šíři plochy, kterou chceme lepidlem pokrýt. Tak budeme mít jistotu, že stihneme zakrýt podlahovou krytinou včas před zaschnutím lepidla a zároveň ji přesně zapracujeme.
Obecně se tedy doporučuje svěřit tento typ pokládky spíše do rukou profesionálů nebo alespoň v případě domácí pokládky vyzkoušet nejprve techniku lepení na méně frekventovaném místě.
Zámkový typ podlahy
Zámkový typ podlah je obecně populárním typem pokládky a tak i v případě vinylu jde o velmi oblíbenou a přátelštější formu pokládání krytiny. V tomto případě pokládky jde o nalepení krytiny na pevnou podložku (například HDF desku), přičemž vznikne plovoucí podlaha podobná podlaze laminátového typu.
Výhodou tohoto typu vinylu je jednoduchá pokládka a také snižující se citlivost na podklad. Oproti tomu může dojít v zámkovém typu podlahy k riziku zvýšení citlivosti krytiny na vlhkost. V poslední době se tedy více dbá na zvýšení podkladové vrstvy na minimálně 5 mm a více. Takto se zajistí vyztužení této vrstvy, avšak je nutné dbát na kvalitnější podklad než v předchozím případě HDF desky.
Pokládka zámkového typu vinylové podlahy je tedy skutečně jednoduchá a vhodná i pro domácí pokládání bez dohledu profesionála.
Samolepící vinylová podlaha
Velmi jednoduchá pokládka, avšak původně vydávaná za méně přitažlivou cenu, než tomu bylo u obou předchozích typů. Tato varianta vychází z představy výrobců, že pro klasické domácnosti není nutné, aby krytina byla extrémně odolná, ale zároveň by také měla být jednodušeji instalovatelná.
Jako řešení kombinující přednosti vinylu s nízkou cenou je v současnosti nabízena podlaha obsahující samolepící vrstvu. Z té stačí pouze odstranit krycí papír, jako tomu bývá u klasických samolepek a díl krytiny přitlačit k podkladu. Takový systém je spíše navrhován do místností s nižším provozem a jako jediná podmínka je zde nutnost rovného a hladkého podkladu.
Již výše zmíněná jednoduchá pokládka je výrobci navržena právě pro domácí využití. Bohužel není na našem trhu k dostání větší množství značkových řešení, což představuje překážku, která by měla být v nejbližší době také zcela odstraněna.