Dřevěné vyvýšené záhony jsou hezké a velmi praktické
Už jste se rozhodli, že si pořídíte alespoň jeden, nebo lépe dva vyvýšené záhony, které budou mít obdélníkový či čtvercový tvar a velikost, která vám umožní pohodlně pěstovat kdejakou zeleninu? Nebo stále váháte, zda jahody skutečně vysadit výše, než je vaše ostatní půda, a jak bude celý vyvýšený záhon vypadat? Což takhle jím opticky předělit užitkovou a okrasnou část zahrady? Můžete do něj nasadit okrasnou trávu a zástěna je rázem hotová. Jaké jsou výhody a nevýhody vyvýšených záhonů?
Co vše můžete vysadit, kdy, a kde je umístit?
Do vyvýšených záhonů můžete sadit vše, co vás napadne. Jsou dostatečně vysoké, a tak rostliny dokonale zakoření. Pokud zvolíte zeminu kombinovanou s kompostem, vaše rostliny budou krásně vyživené, voda se bude dobře zachytávat, záhony nebudou příliš vysychat.
Sázet můžete o něco dříve, než u klasických záhonů. Půda je totiž dříve prohřátá.
Umístit můžete vyvýšené záhony podél plotu, také k terase, pokud v nich chcete mít kvítka nebo bylinky, ale i jen tak „nahodile“ do prostoru, pokud v nich budou třeba barevné květiny. Tím na zahradě uděláte ostrůvky plné barev.
Předostí je víc, než záporů
K přednostem vyvýšených záhonů patří jejich dokonalé promrznutí v zimě, takže se zemina zbaví škůdců i chorob. Na úrodu se vám ale škůdci tak snadno nedostanou, právě díky tomu, že jsou rostliny výš. Seniorům i lidem s nemocí pohybového aparátu se bude pracovat lépe, nebudou se muset tolik ohýbat.
Dřevěné nádoby bez dna se dají použít i jako kompostéry. Stačí zvolit vhodnou velikost.
K přednostem patří hezký vzhled, přírodní materiály, možnost dokoupení si i podobného nábytku, takže budete mít zahradu velmi hezkou.
Negativa vyvýšených záhonů
Je potřeba záhony co 4 roky znovu založit, tedy vyměnit půdu. Také je důležité dřevo rok co rok ošetřit. Nevýhodou je vysychání, pokud je záhon založen nevhodně. To lze ovšem napravit.