Jak si vybrat sprchový kout
Sprchové kouty bývaly doménou malých koupelen, kam nebylo možné umístit vanu. V dnešní době, kdy lidé volí sprchu jako rychlou alternativu očisty či osvěžení těla, se sprchový kout často objevuje i v prostornějších koupelnách, součástí kterých je i vana.
Při výběru sprchového koutu je dobré zvážit, komu bude prostor pro sprchování sloužit a podle toho zvolit typ sprchového koutu s vaničkou, s hlubokou vaničkou anebo naopak s téměř plochou vaničkou, nebo úplně bez vaničky, s podlahovým odtokovým žlabem pro bezbariérový přístup.
Z hlediska konstrukce máte na výběr 4 základní typy sprchových koutů:
Nejrozšířenější jsou rámové sprchové kouty, s konstrukcí, ve které jsou zasazena skla. Tento typ se doporučuje, pokud vyžadujete vyšší odolnost vůči nešetrnému zacházení.
Pokud je pro vás důležitý design a máte rádi jednoduchost a čisté linie, můžete zvolit bezrámovou konstrukci, kteráje složena pouze z tvrzených bezpečnostních skel a pantů, případně ustavovacích profilů, kterými jsou skla připevněná ke zdi.
Kompromisem mezi rámovými a bezrámovými sprchovými kouty jsou půlrámové konstrukce , které jsou spojením moderního vzhledu a funkčnosti. Výhodou tohoto typu sprchových koutů jsou posuvné dveře, které šetří místo v koupelně.
Další variantou jsou sprchové kouty vybudované ve výklenku či nice, takže prostor pro sprchování ze tří stran tvoří zeď nebo příčka s keramickými obklady. Pro tento typ sprchových koutů, které často mívají atypické rozměry, se používají sprchové dveře v několika konstrukčních provedeních otevírání. Na výběr jsou posuvné, zalamovací, pivotové nebo s panty.
Podle tvaru půdorysu můžete zvolit čtverec, obdélník nebo čtvrtkruh – v těchto tvarech se vyrábí sprchové vaničky různých rozměrů. Například RAVAK nabízí vaničky v rozměrech od 75 x 75 cm do 90 x 120 cm. Pokud chcete větší prostor, doporučuje se využít řešení bez vaničky s podlahovým odtokovým žlabem a sprchovými dveřmi.
Při plánování koupelny se sprchovým koutem je důležité brát v úvahu také prostor kolem sprchového koutu. Je to důležité hlavně při volbě typu zavírání. Pokud kolem vstupu máte v koupelně málo místa, zvolte zasouvací zavírání, anebo zalamovací dveře s otevíráním dovnitř koutu.
Protože srdcem sprchového koutu je vždy sprcha, věnujte při zařizování pozornost i její volbě. Doporučujeme kombinovaný, tzv. duální sprchový systém s kombinací ruční a hlavové sprchy. U hlavové sprchy je ideální zvolit systém s možností nastavení výšky a směru sprchové hlavice. Specialitou jsou hlavové sprchy typu „vodopád“.
Pro zvýšení komfortu při sprchování se doporučuje vybavit sprchový systém termostatickou vodovodní baterií s regulací teploty vody. A pokud máte rádi hydroterapii, můžete svůj sprchový kout vylepšit hydromasážním panelem s tryskami pro masáž celého těla.