Odhlučnění bytů – akustická pěna

stock-photo-decibel-meter-part-of-sound-equipment-40075120

Hluk je jedním z nejnápadnějších a mnohdy nejnepříjemnějších průvodních jevů civilizace. Dokáže velice znepříjemnit soukromí, bydlení a komfort lidí. Co si budeme vyprávět, ke komfortnímu a ničím nerušenému bytí patří ticho a klid.

Izolace hluku

Zabývat se hlukem jako takovým a izolací hluku je nutné již během plánování nového bydlení nebo při rekonstrukci. Každý z nás by měl počítat s adekvátním opatřením proti hluku a mít alespoň pouhou představu o hlučnosti a podmínkách bydlení. Samozřejmostí jsou i možnosti řešení takových problémů a vypracování projektu odhlučnění bytu.

Víte, jak se šíří zvuk?

Hluk se dělí na dva typy. Za prvé je to hluk podle toho, jak vzniká a za druhé jak se šíří. Určitě znáte hluk, který vzniká například při provozu elektroniky (různé hučení, jemné pískání), při hovoru sousedů a osob, během běžné práce v domácnosti (vysávání, vytírání) apod. Takový zvuk se šíří vzduchem a naráží přitom na stěny. I pouhé noční chrápání může pěkně znepříjemnit soukromí a komfort lidí.

Kvalita konstrukce izolace takového hluku je tzv. vzduchová neprůzvučnost.

Hluk může vzniknout i na podlaze, tedy na stavební konstrukci. Vzniká během chůze, běhání dětí, šoupání nábytku apod. Jedná se o tzv. kročejovou průzvučnost.

Ať už se jedná o jakýkoliv typ hluku, je nutné se před ním co nejúčinněji bránit.

Nástrahy proti hluku

K tomu, abychom zabránili průzvučnosti hluku, vytváříme zvukově izolační překážky do cesty, kde se zvuk šíří. Takovéto překážky a bariéry by měly pohlcovat co nejvíce hluku. Nejčastěji používaná je  protihluková akustická pěna a akusticko-izolační polystyrenové desky. Nevýhodou desek je, že se snadno poškodí a časem ztratí i na estetickém vzhledu. Vhodný je též sádrokarton, který je i esteticky dokonalejší a vykazuje vysokou mechanickou odolnost. Místo sádrokartonu je možné použít i dřevěné obložení nebo celulózovou izolaci, která má rovněž výbornou tepelnou izolaci.

Odhlučnění bytu

Při odhlučnění bytu myslete nejen na podlahu a stěny, ale také na strop, kterým se hluk šíří z nižších do vyšších podlaží. K takovému odhlučnění poslouží např. akustické podhledy a obklady. Dají se využít např. v dětských hernách, hudebních sálech, kde se zvuk z klávesových nástrojů nese nepřekonatelnou rychlostí. Zvuk se šíří i skrze podlahy a mnohdy se stává noční můrou nájemníků v bytě. Taková dodatečná opatření proti rámusu jsou konstrukčně i finančně náročnější než izolace stěn nebo instalace izolačních podhledů. Hluku zabráníte i správně zvoleným druhem plovoucí podlahy.

Zajistit měření hluku si můžete i vy sami. Většinou se provádí za účelem snížení hluku. Společnost Potichu Czech s. r. o. vám změří aktuální stav hluku, a získá hodnoty pro stanovení optimálního řešení akustické zvukové izolace uvnitř budov. Dále se měří z důvodu zkvalitnění zvuku – např. v prostředí domácích kin, nahrávací studia apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>